śp. Ks. bp. Józef Pazdur (1924-2015)

Prezydent Fundacji św. Jadwigi w latach 1997-2003

Wybrany został na stanowisko Prezydenta Fundacji Św. Jadwigi na Walnym Zebraniu Członków Fundacji w dniu 21.06.1997 roku. Był to rok wielkiej powodzi. W likwidacji jej skutków z ofiarną pomocą miastu i powodzianom pospieszyli za pośrednictwem Fundacji Dortmundczycy. Biskup Pazdur powołał 20.07.97 10-osobowy Komitet Powodziowy, którego zadaniem było zorganizo­wanie oraz koordynowanie sprawnego i sprawiedliwego rozdziału pomocy finansowej i materialnej otrzymanej z Dortmundu. Pomoc (ponad 250.000 DM) rozdzielana była potrzebującym bez względu na światopogląd, wyznawaną religię czy przynależność do partnerskiej parafii.

Aby Dortmundczykom okazać uznanie za otrzymane wsparcie, biskup Pazdur udał się 27 października do Dortmundu by osobiście na miejscu podziękować za hojną i szybką pomoc udzieloną miastu Wrocław (6 ton koncentratu dezynfekcyjnego MINUTIL dotarło do Wrocławia w 6 dniu trwania powodzi) oraz przygnębionym powodzianom.

Biskup Pazdur przykładał również dużą wagę do rozwijania działalności inte­gru­jącej, pojednania polsko-niemieckiego. W tym celu Fundacja organizowała systematyczne seminaria, praktyki zawodowe i wakacje językowe dla młodzieży.

Przy okazji jednego z dorocznych zebrań polsko-niemieckiego prezydium Fundacji, odbywającego się we Wrocławiu, bp. Pazdur zaprosił wszystkich uczestników do Sulistrowiczek na uroczyste zakończenie obrad połączone z kolacją przy ognisku w ślężańskiej scenerii.

Zgodnie ze statutem Fundacji, po zakończeniu swojej drugiej kadencji w 2003 roku, bp. Pazdur przekazał stanowisko niemieckiemu następcy.

W uznaniu zasług, polsko-niemieckie prezydium Fundacji podjęło uchwałę o przyznaniu biskupowi Pazdurowi tytuł honorowego Prezydenta Fundacji Świętej Jadwigi.

Joachim Potrykus

Zdjęcia z Jubileuszu 90lecia urodzin ks. Biskupa Józefa Pazdura